Jak dbać o wełnę Merino?

suszenie skarpetek górskich

Wełna owiec Merino znana jest wśród miłośników termoaktywnych, przyjemnych materiałów na lato i zimę. Jej jakości nie trzeba nikomu przedstawiać, co świadczy wyłącznie na korzyść skarpetek, szalików czy czapek. Aby zachować pierwotne właściwości wełny Merino, konieczne jest dbanie o produkty w sposób zalecany przez producenta. Zerknij na nasze porady i przedłuż czas użytkowania swoich skarpetek!

Jak prać produkty z wełny Merino?

Bez względu na intensywność użytkowania, z czasem pojawia się potrzeba prania skarpetek czy innych części garderoby. Musimy zaznaczyć na samym początku – wełna Merino nie lubi prania. Co jednak zrobić, gdy produkt jest poplamiony lub eksploatowany intensywnie i wymaga odświeżenia? W takiej sytuacji zdecyduj się na pranie ręczne, program prania wełny lub ręcznego. Kluczowe znaczenie ma niska temperatura, unikanie zgniatania i wyżymania materiału. Dla pewności przed pierwszym praniem dokładnie przeczytaj metkę z instrukcjami producenta.

Wełna Merino nie lubi zmiany temperatury, dlatego pranie i płukanie powinno odbywać się w podobnej temperaturze (zalecana jest max. 30oC). Nie stosuj agresywnych detergentów, a zamiast nich najlepszą opcją będzie mydło w płynie bez dodatków zapachowych czy barwników. Płukanie powinno przypominać bardziej namaczanie skarpetek i usuwanie z nich w ten sposób pozostałości po brudnej wodzie i mydle. Gdy skarpetki czy inny produkt będą już wypłukane pora na suszenie.

Jak suszyć wełnę Merino, by nie uszkodzić materiału?

W czasie suszenia obowiązują te same zasady – unikanie wyżymania, zgniatania i zmian temperatury. Dlatego zaraz po praniu produkt należy ułożyć na płaskiej powierzchni i  odsączyć z wodę przez delikatnie przykładanie ręcznika. W kolejnym etapie najlepszą opcją jest położenie ich na powierzchni niepodgrzewanej (odpada grzejnik czy piec), by suszenie przebiegało bez zmiennej temperatury. Odpada również wieszanie wełny Merino na sznurkach lub suszarce do bielizny. Pod wpływem swojego ciężaru i pozycji pionowej mogą się rozciągnąć. Pamiętaj też, by nie wystawiać produktu na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.

Niektórzy pytają, czy można suszyć wełnę Merino w suszarce bębnowej. To ryzykowne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli urządzenie pozbawione jest programu do suszenia wełny. Na skutek podgrzewania, wirowania i kontaktu z bębnem wełna Merino może się odkształcić i stracić pierwotne właściwości.

Prasowanie i dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne wełny Merino

Czy produkty z wełny Merino można poddawać prasowaniu? Tego procesu również nie polecamy. Bezpośredni kontakt z nagrzanym żelazkiem nie jest najlepszym pomysłem w kontekście wełny Merino. Wyjątkiem są indywidualne zalecenia producenta, który może oznaczyć swoje wyroby nieco inaczej. Możesz zaryzykować delikatne prasowanie, zwłaszcza jeśli żelazko jest wyposażone w program do prasowania wełny. Możesz ewentualnie wykorzystać bawełnianą ściereczkę, by jeszcze mocniej obniżyć temperaturę. Pamiętaj jednak, że prasowaniem ryzykujesz uszkodzenie wełny Merino.

Jak więc sprawić, by produkty z wełny Merino zachowały swój kształt i nie były pogięte? Pamiętaj, by suszyć je na płasko najlepiej na ręczniku. Podobnie przechowuj je w szufladach lub innych miejscach, których zwykle używasz. Nie przygniataj też produktów z wełny Merino innymi ubraniami. Nie wkładaj też skarpetek jedna w drugą, by ich nie pognieść. Możesz je ewentualnie złożyć, by zajmowały nieco mniej miejsca.

A co, jeśli skarpetki z wełny Merino nie są poplamione, ale wydaje Ci się, że pranie wydaje się konieczne? Zanim zdecydujesz się na pranie, spróbuj je najpierw przewietrzyć. Suche skarpety powieś na sznurkach na bieliznę w przewiewnym pomieszczeniu. Wełna Merino charakteryzuje się właściwościami samoczyszczącymi. to oznacza, że niepoplamione produkty możesz po prostu wystawić na powiewy powietrza i przywrócić w ten sposób ich świeżość.

Jak unikać mechacenia się wełny Merino?

Na skutek intensywnego użytkowania oraz stosowania detergentów zmiękczających włókna w przędzy mogą migrować i kumulować się w formie kulek. Takie zmechacenia mogą uprzykrzać codzienne chodzenie oraz pogarszać estetykę. Jest jednak kilka sposobów, by się ich pozbyć.

Po pierwsze możesz unikać ich powstawania przez pranie w mydle bez dodatków zmiękczających. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko mechacenia się na skutek użytkowania. Gdy niepożądane kuleczki na ubraniach czy skarpetkach już się pojawią, najlepiej delikatnie wyskubać je palcami. Możesz też sięgnąć po jednorazową maszynkę do golenia lub profesjonalną golarkę do ubrań. To najlepsza opcja na pozbycie się zmechacenia.

Dbaj o komfortową wełnę Merino!

Nie da się ukryć, że ubrania i skarpetki wykonane z wełny Merino są wygodne, ciepłe i świetnie radzą sobie z pocącym się ciałem. Dla zachowania ich pierwotnej trwałości i estetyki warto jednak poświęcić nieco czasu na procesy pielęgnacyjne, wietrzenie, ewentualne pranie i odpowiedzialne prasowanie. Pamiętaj, że wełnę Merino łatwo jest zniszczyć wysoką temperaturą i gnieceniem. Dlatego odpowiedzialnie traktuj swoje skarpetki i pozostałą odzież z wełny, a będą Ci służyć przez długi czas!