Domowe sposoby na czyszczenie skarpetek

mezczyzna pierze skarpetki

Niedoprane, szare lub żółtawe skarpety, które kiedyś były białe straszą w Twojej szafie? A może na spodzie skarpetek widnieją nieestetyczne ślady? Możesz temu zapobiec! Dowiedz się, jak sprytnie zadbać o czystość skarpet Twoich i całej rodziny!

W czym i jak prać skarpetki – zalety domowych sposobów

Przede wszystkim pierz skarpety w dość wysokiej temperaturze i w proszku dostosowanym do prania odpowiedniego koloru. Podstawowe możliwości to środek do prania białego i czarnego. Może to być proszek lub płyn. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by prać skarpety bez używania detergentów chemicznych. Przydadzą się produkty spożywcze, które prawdopodobnie masz w swojej szafce kuchennej. Część z nich wymaga długiego namaczania, ale są też takie, które można wykonać podczas zwykłego prania w pralce. Zalety tych metod to ochrona środowiska, oszczędność pieniędzy i unikanie drażniących środków chemicznych. 

Naturalne metody na przywrócenie bieli skarpetkom

Ekologiczne środki czyszczące można sporządzić z tych samych składników, których używali nasi przodkowie do mycia podłóg i firanek. Podstawowe sposoby na czyste skarpety to:

  • namaczanie w wodzie z octem i sokiem z cytryny,
  • namaczanie w wodzie z rozpuszczoną aspiryną,
  • dodanie octu do bębna pralki (aby nieco zneutralizować nieprzyjemny zapach, można dodać także soku z cytryny),
  • szybkie ręczne zapranie brudnych skarpet w wodzie z proszkiem do prania i szarym mydłem.

Wszystkie te sposoby są bezpieczne dla ubrań i dla pralki. Nie wymagają stosowania chloru, więc są delikatne dla skóry. Można też je stosować nawet wtedy, gdy masz przydomową oczyszczalnię ścieków. Warto je wypróbować, tym bardziej, że zakup sody, octu czy soku z cytryny nie obciąży domowego budżetu w takim stopniu, jak koszt proszku do prania lub specjalnego chlorowego wybielacza.

Jak wybielić skarpetki domowymi sposobami – wybielająca moc sody oczyszczonej

Jeśli białe skarpety straciły nieco swój piękny kolor i zaczynają przypominać skarpety szare, popielate lub beżowe, z całą pewnością przyda im się odświeżenie koloru. Można do tego wykorzystać sodę oczyszczoną. Dodaj ją do proszku do prania i upierz skarpetki tak, jak zawsze. Ten sposób przynosi spektakularne efekty i na pewno warto go chociaż raz wykorzystać. Warto też wiedzieć o tym, że soda ma właściwości zmiękczające materiał. Dlatego po kąpieli w domowym roztworze sodowym będą one śnieżnobiałe i miłe w dotyku.

Aby skutecznie wybielić skarpety, warto spróbować starego dobrego sposobu polegającego na namaczaniu skarpetek w wodzie z sodą oczyszczoną. Będziesz do tego potrzebować dużej miski. Na każdy 1 l ciepłej wody dodaj około 100 g sody oczyszczonej i dobrze wymieszaj, by stworzyć jednolity roztwór. Zanurz w nim białe skarpety i pozostaw je na całą noc. Jeśli nie masz czasu, namaczaj skarpety przez co najmniej godzinę. Musisz upewnić się, że cała powierzchnia materiału jest zamoczona w wodzie z sodą. Po kilkunastu godzinach możesz wyciągnąć skarpetki i wsadzić je bezpośrednio do pralki. Włącz standardowy tryb prania skarpet – najlepiej robić to w maksymalnej temperaturze, w jakiej można prać materiał, z którego są wykonane. Użyj proszku lub płynu do prania białego. 

Jak dbać o czystość skarpetek?

Gdy skarpetki są nieświeże, należy je zdjąć ze stóp, wysuszyć i uprać. Przedtem warto usunąć największe zabrudzenia, gdy np. na materiale znajduje się błoto lub piasek. Jeśli na skarpety coś się wylało, warto je od razu lekko zaprać w wodzie z mydłem. Zwróć uwagę na to, jak łączysz ze sobą kolory prania – białe skarpety prane z ciemnymi rzeczami mogą z czasem zszarzeć. Dlatego warto oddzielnie prać jasne i ciemne kolory. Czyste, pachnące skarpetki to doskonała wizytówka. Brak nieprzyjemnego zapachu i estetyczny wygląd to czynniki, które poprawią Twoją pewność siebie zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie masz na sobie butów. Aby skarpetki zawsze lśniły czystością, musisz pamiętać o ich regularnym praniu. Raz na jakiś czas warto je odświeżyć, stosując którąś z zaproponowanych metod. Są to ekologiczne, sprawdzone sposoby, które pomogły wybielić niejedną parę skarpetek!