Jak dobrać rozmiar skarpetek dla noworodka?

skarpetki dla noworodków w różnych kolorach

Gdy oczekujesz pierwszego potomka lub planujesz zakupy dla dziecka znajomych, możesz mieć początkowo trudności z doborem pasującej wielkości. Jeśli chodzi o ubranka niemowlęce, standardowo noworodki ubiera się w ciuszki w rozmiarze 56. A jak wygląda rozmiarówka skarpetek dla noworodków?

Cechy charakterystyczne stóp noworodków i niemowląt?

Stópki niemowlęcia w pierwszych tygodniach i miesiącach życia wyglądają nieco inaczej, niż stopy większych dzieci. U noworodka stopy są drobne i szczupłe, często zakończone dość długimi palcami. Po jakimś czasie dziecko nabiera masy, ale zanim zacznie ono chodzić, pięta pozostaje delikatna. Jest otoczona miękką i dość mięsistą warstwą wrażliwej skóry. Na górnej części stopy znajduje się wyraźna „poduszeczka” z tkanki tłuszczowej. 

Jakie skarpetki dla niemowlaka wybrać?

Małe stopy są podatne na zmarznięcie, dlatego wymagają odpowiedniej ochrony przed chłodem. Ponadto, delikatna skóra noworodków ma tendencje do łuszczenia się, dlatego potrzebuje delikatnego otulenia naturalnym materiałem. Nie może on uciskać ciała malucha, nie powinien się rolować. Musi też zapewniać wentylację i pozostać na swoim miejscu nawet wtedy, gdy maleństwo rusza się i pociera stópkami. Nie może być wyposażony w mocny ściągacz, który mógłby utrudniać krążenie krwi w kończynach.

Jaki rozmiar skarpetek dla noworodka – poradnik dla Ciebie

W sklepach z ubrankami dla niemowląt zwykle można spotkać oznaczenia rozmiarów – dotyczą one wzrostu dziecka, przedziału wiekowego, a w przypadku skarpet określają rozmiar stopy. Należy jednak pamiętać, że rozmiar nie jest tym samym, co długość stopy wyrażona w cm. Przykładowo, skarpety w rozmiarze 11/13 dla noworodków są odpowiednie dla 7 do 9 cm długości stopy dziecka.

Rodzie czasami szukają rozmiaru skarpetek 13/15. Na jaki wiek dziecka pasują takie skarpety? 11/13 i 14/16 będą odpowiednie dla kilkutygodniowego dziecka lub dla sporego noworodka, którego stopa ma długość około 9 cm.

Skarpetki dla dzieci – rozmiary i wielkości

Dla osób dorosłych rozmiarówka dziecięca często wydaje się obca i niezrozumiała. Wynika to z faktu, iż jesteśmy przyzwyczajeni do rozmiarów skarpet i butów pomiędzy 37 a 44, co odpowiada długości stopy od 23,5 cm do 28 cm. Dlatego każdemu przyda się małe powtórzenie i wskazówki dotyczące tego, jakie rozmiary skarpetek pasują na dziecięce nóżki. Dzięki temu będziesz mógł podarować bobasowi odpowiedni rozmiar ubranek. Zwykle na wszelki wypadek kupuje się nieco większe stroje, by maluch mógł je nosić w przyszłości, jednak z naszym zestawieniem nie musisz się tym kłopotać i zawsze będziesz wiedział, jaki rozmiar skarpetek dla noworodka będzie w sam raz!

Rozmiar skarpetek dla 3-miesięcznego dziecka i starszego szkraba

Gdy dziecko skończy 3 miesiące, zwykle zwiększa znacznie swoją masę urodzeniową. Jest to też czas, gdy maleństwo może coraz częściej wychodzić na dłuższe spacery, więc wygodne skarpetki są na tym etapie niezbędne. Ponadto niemowlę staje się bardziej aktywne, chętnie rusza nóżkami i kopie. Dlatego potrzebuje wygodnych skarpetek, które nie zsuwają się ze stópek. Nieco większy będzie rozmiar skarpetek dla 4-miesięcznego dziecka – zwykle to 14/16. Powyżej 6 miesiąca życia dzieci zwykle noszą rozmiar 17/19 (długość wkładki to 11 cm do 12,5 cm).

Skarpetki dla małych dzieci 

Roczne i starsze dzieci z reguły są już bardzo aktywne. Często stawiają wtedy pierwsze kroki, dlatego muszą mieć wygodne skarpety, które pozwolą im bezpiecznie eksplorować otoczenie. Dla roczniaka wybierz skarpety 19/22, a dla 1,5-rocznego dziecka 23/25. Dobry rozmiar skarpetek dla 2-latka to zazwyczaj 29/31. Odpowiada on długości stopy od 19 do 20,5 cm. Taki sam lub odrobinę większy będzie rozmiar skarpetek dla 3-latka.

W garderobie dziecięcej nie może zabraknąć praktycznych skarpetek – będą idealne na ciepłe i chłodne dni, a także do założenia podczas wizyt u pediatry, gdzie osłonią drobne stópki narażone na chłód. Dzięki naszym wskazówkom łatwiej Ci będzie wybrać odpowiedni rozmiar skarpetek pasujący na małe nóżki. Pamiętaj o dobrej jakości ubranek i fasonie – muszą one być wygodne i praktyczne.