Jaki rozmiar skarpetek dobrać dla 3- lub 6-miesięcznego dziecka?

noworodek w skarpetkach

Rozmiarówka dziecięca jest często dla osób dorosłych trudnym orzechem do zgryzienia. Niekiedy podczas zakupów dobór odpowiedniego rozmiaru sprawia im kłopot. Dlatego wielu dorosłych poszukuje odpowiedzi na pytania związane z wielkością odzieży dla dziecka. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące rozmiarów skarpet dla kilkumiesięcznych niemowląt.

Jaki rozmiar skarpetek dla 3-miesięcznego dziecka – poradnik zakupowy

Pierwsze miesiące życia dziecka to czas dynamicznych zmian w jego wyglądzie. Najbardziej zmienia się wtedy masa ciała i długość malucha. Przyjmuje się, że przez pierwsze 3 miesiące życia niemowlęta bardzo szybko przybierają na wadze, a potem ten proces nieco zwalnia tempo. 3-miesięczne szkraby zwykle ważą od 5 do 8 kg. Długość ich stóp zwiększa się tylko nieznacznie. Zmiany zachodzą w wyglądzie nóżek, ponieważ ich górna strona staje się pulchna. 

Dlatego kilkumiesięczne dzieci najczęściej potrzebują nowych skarpetek, ponieważ te, które służyły im w pierwszych tygodniach życia, są już zbyt obcisłe i krótkie. Przy okazji zakupów warto więc zadbać o uzupełnienie garderoby maleństwa. Skarpetki w rozmiarze 14/16 idealnie nadają się dla dzieci od 2 do 6 miesiąca życia. Długość stopy niemowląt w tym wieku wynosi zwykle od 9,5 cm do 10,5 cm. 

Dobór skarpetek dla półrocznego niemowlęcia

Starsze dzieci, które skończyły już 6 miesięcy zazwyczaj mają stopy o długości powyżej 10 cm. Odpowiedni rozmiar skarpetek dla półroczniaka to 14/16 lub 17/19. Większy rozmiar należy wybrać wtedy, gdy niemowlę jest spore, a jego stópki są dość długie. Takie skarpetki można nawet założyć na rajstopki lub na śpioszki lub pajac, nie obawiając się o to, że dziecku będzie w nich zbyt ciasno. Dzięki temu zapewnisz maleństwu ciepło i komfort. 

Nakładanie skarpetek na bawełniane ubranko zapobiegnie podwijaniu spodenek. W ten sposób podczas energicznego zginania i prostowania nóżek dziecko nie przełoży kończyn do jednej nogawki, co czasami się zdarza przy wygodnych i luźnych strojach niemowlęcych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie skarpetek dla dzieci?

Często pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę podczas zakupów odzieżowych jest wygląd ubrania. W przypadku skarpetek niemowlęcych jest to spory błąd. Gdy kupujesz skarpety dla malucha, przede wszystkim określ rozmiar na podstawie długości stopy dziecka. Oprócz tego zwróć uwagę na jakość materiału. Powinien być dość elastyczny, przewiewny, wykonany z naturalnych włókien. Ściągacz nie może być zbyt ciasny, a cała skarpetka powinna dobrze przylegać do stopy. 

W przypadku kilkumiesięcznych dzieci lepiej zrezygnować z dodatkowych koralików lub koronek. Mimo tego, że wyglądają one ładnie, to mogą uciskać stopę dziecka. Podczas zabawy malec mógłby je oderwać, co jest dość niebezpieczne, gdyż niemowlęta w wieku kilku miesięcy chętnie wkładają różne przedmioty do buzi. 3- i 6-miesięczne niemowlęta to maluchy, które najczęściej noszą rozmiar skarpet pomiędzy 14/16 a 17/19. Stopa dziecka zwykle ma wtedy od 10 do 12 cm długości. Gry wybierzesz taki rozmiar skarpetek dla swojego szkraba, z pewnością zapewnią mu one komfort i wygodę.