Gadżety dla fanów Pana Kleksa

koszulka pan kleks

5 stycznia 2024 roku odbędzie się premiera nowej ekranizacji „Akademii Pana Kleksa” – to tytuł, który budzi spore zainteresowanie. Sam Pan Kleks jest postacią, której zdecydowanie nie trzeba nikomu przedstawiać. Warto jednak zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi książki, nowego filmu i starszej kinowej edycji z lat 80., a także z najciekawszymi gadżetami dla fanów ekscentrycznego profesora.

Co stoi za fenomenem Pana Kleksa?

Pierwsza część opowieści o Panie Kleksie została wydana już w 1946 roku, a autorem każdej z nich jest Jan Brzechwa – jeden z najbardziej znanych polskich twórców bajek dla dzieci. Książka szybko odniosła sukces z uwagi na wyjątkową kreatywność i fantazję autora, wyrażona w magicznym świecie Akademii, pełnym unikatowych przedmiotów o często zaskakującym działaniu. Akademia charakteryzuje się także niesamowitym kolorytem, który jest warty uwagi szczególnie ze względu na okres, w którym powstawało dzieło Jana Brzechwy. Bajka została bowiem napisana w czasie okupacji, zapewniając niesamowicie wciągający kontrast dla trudnych, szarych realiów. Największym atutem bajki jest jednak przeniesienie dziecięcej wyobraźni na strony książki, czego efektem był niepowtarzalny, magiczny świat. Jak przystało na bajkę dla dzieci, nie zabrakło również kilku życiowych lekcji i wartościowego przekazu.

Pan Kleks na srebrnym ekranie

Sukces książki powtórzyła nagrywana w 1983 roku ekranizacja, która trafiła na ekrany kinowe 30 stycznia 1984. Film osiągnął oglądalność na poziomie kilkunastu milionów widzów, z marszu trafiając do czołówki najpopularniejszych polskich produkcji. Sporą zasługę miała bardzo dobra gra aktorska – szczególnie w wykonaniu Piotra Fronczewskiego, który wcielił się w rolę głównego bohatera bajki. Z pozytywnym odbiorem spotkał się także odtwórca roli Adasia Niezgódki. Ucznia Pana Kleksa zagrał Sławomir Wronka – była to jego jedyna rola filmowa w karierze. Można jednak uznać, że nauki Pana Kleksa nie poszły na marne, ponieważ aktor w dorosłości obecnie jest kierownikiem Zakładu Fizyki w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.

Co ciekawe, produkcja z lat 80. dość oszczędnie korzystała z efektów specjalnych z uwagi na stosunkowo niewielki budżet. Magia Akademii została przedstawiona przede wszystkim z użyciem klasycznych trików kamery i efektów praktycznych. To zadanie, które wymagało niemałej kreatywności i pomysłowości – są to zdecydowanie cechy, które pasują do czarodziejskiego świata Akademii.

Akademia w nowej odsłonie

Po niecałych 40 latach od premiery pierwszej ekranizacji na kinowe ekrany trafi nowa edycja „Akademii Pana Kleksa”, w reżyserii Macieja Kawulskiego – współzałożyciela federacji KSW i twórcy filmu „Jak zostałem gangsterem”. Choć jest to produkcja, która znacznie odbiega klimatem od jego poprzednich dzieł, należy ona do najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich lat. W roli głównej pojawi się Tomasz Kot, z kolei Piotr Fronczewski powróci w postaci Doktora, który przekazał profesorowi czapkę z guzikami – to przedmiot o szczególnym znaczeniu dla fabuły.

W nowym filmie pojawi się jednak kilka istotnych odstępstw od oryginału. Najważniejsza zmiana dotyczy ucznia Pana Kleksa, który teraz będzie uczennicą – zamiast Adasia na ekranach zobaczymy Adę Niezgódkę, graną przez Antoninę Litwiniak. Część akcji będzie toczyć się w dość niespodziewanej lokalizacji, jaką został… Nowy Jork. Pierwszy zwiastun pojawił się już w 2022 roku i od razu wywołał spore emocje. Niemałe zainteresowanie budzą m.in. nowe efekty specjalne, które doskonale podkreślają magię bajkowego świata Akademii.

Gadżety dla fanów Pana Kleksa – co kupić na premierę?

W świecie Akademii Pana Kleksa nie brakuje magicznych, wyjątkowych przedmiotów, które zapewniają niezwykle ciekawe działanie – od powiększającej pompki po guziki umożliwiające zmianę w zwierzę. Dzięki temu zarówno starsi, jak i młodsi fani bajki Jana Brzechwy mogą zakupić wiele interesujących gadżetów związanych z książką lub filmem. Może to być dobry pomysł m.in. na świąteczny prezent, a także na premierę nowej ekranizacji.

Jakie produkty warto wziąć pod uwagę? Możliwości jest naprawdę dużo – są to zarówno przedmioty związane bezpośrednio z filmem (np. płyta ze ścieżką dźwiękową czy DVD z filmem), jak i rzeczy nawiązujące do fabuły lub postaci. W tej drugiej grupie można znaleźć chociażby puzzle, kubki czy nawet… skarpetki. Pan Kleks zawsze miał na sobie bardzo barwne ubrania, co sprawia, że również gadżety związane z Akademią charakteryzują się różnorodną kolorystyką.

Wśród najciekawszych propozycji związanych z Akademią Pana Kleksa warto zwrócić uwagę właśnie na skarpetki. Znajdziesz je m.in. w sklepie Toes and more, który już od 1996 roku oferuje szereg propozycji nawiązujących do świąt, filmów i nie tylko. Najnowsza kolekcja zawiera projekty przedstawiające m.in. Pana Kleksa, a także charakterystyczne, kolorowe guziki. To prosty sposób na udany prezent – wyjątkowe, wielobarwne wzory łączą się z wysoką jakością wykonania, która pozwala zapewnić pełny komfort podczas noszenia skarpetek.